آموزش سوخته کاری روی چوب

در ابتدا نیاز به چوبی دارید که رنگی روشن داشته باشد تا بتوان طیف رنگ قهوه ای را روی آن به زیبایی نمایش داد. این چوب نباید ساختاری بسیار نرم داشته باشد چون باعث فرو رفتن هویه داخل چوب شده کار را مشکل می کند.

به عنوان مثال چوب افرا یک نمونه بسیار عالی برای این کار است. باید توجه داشت نوع چوب و حتی نوع نوک هویه شما در رنگهای ایجاد شده روی اثر بسیار موثر هستند.

ابزار مهمی که با آن سرو کار خواهید داشت هویه است. در خرید این وسیله دست و دل باز باشید چون وسیله اصلی کار شماست و مدت زیادی همدم شما خواهد بود و بارها دست شما را خواهد سوزاند. پس برای یادگیری این هنر صبور باشید چون از آنچه در ظاهر میبینید بسیار مشکل تر است.

هویه می تواند 40 یا 60 وات باشد. سعی کنید هویه ای که تهیه میکنید دسته ای کوتاه و باریک داشته باشد که به کار مسلط تر باشید.

بعد از انتخاب طرح مناسب نوبت آن میرسد که آن را روی چوب پیاده کنید. برای این کار ابتدا چوب را آنقدر سمباده بزنید تا وقتی روی آن دست می کشید کوچکترین برجستگی زیر دست خود احساس نکنید. این نکته بسیار مهمی است چون اگر چوب برجستگی حتی کوچکی هم داشته باشد مانع از حرکت روان هویه روی چوب می شود. اگر نقاش خوبی هستید بهترین راه کشیدن طرح روی چوب با مداد است. وگرنه می توانید از کاربن های زرد یا سیاه استفاده کنید.

حالا نویت به هنر نمایی شما می رسد. سعی کنید نوک هویه را با سمباده ای نرم حالت دهید. حالت نوک هویه بستگی به طرح شما دارد. شما می توانید از یک یا چند سر مختلف برای کار استفاده کنید. به عنوان مثال اگر طرح شما دارای خطوط باریک و ریز است می توانید هویه را نوک تیز کرده و اگر طرحتان نیاز به رنگ آمیزی دارید بهتر است هویه را تقریبا به حال نوک قلم نی بتراشید البته با زاویه ای بیشتر.

توجه کنید که زیبایی کار شما بستگی به سایه هایی که روی کار میزنید و طیف رنگی که می توانید روی کار پیاده کنید دارد. هرچه سایه ها ظریف تر و طیف رنگ بیشتری ایجاد کنید اثر زیباتر خواهد شد.تمرکز داشته باشید و به آرامی هویه را روی خطوط طرح حرکت دهید. اگر بتوانید سرعت حرکت دست خود را یکنواخت کنید از ایجاد نقطه های پر رنگ روی کار جلوگیری می کند. توجه داشته باشید هر چه سرعت حرکت دست شما سریع تر باشد رنگ ایجاد شده کم رنگ تر. و هر چه سرعت دست شما کندتر باشد رنگ ایجاد شده تیره تر خواهد بود.

اگر تا اینجای کار پیش رفتید و از کار خسته و دل سرد نشدید در قسمت نظرات بنویسید تا ادامه آموزش را نیز برایتان شرح دهم

/ 26 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سحر

سلام از اینکه به این خوبی توضیح داده شده بسیار متشکرم من به تازگی کار سوخته کاری را شروع کردم وخیلی دوست دارم ادامه بدم. راستش من کارای مینیاتور و حجم چوب رو هم خودم بدون استاد یاد گرفتم و خدا رو شکر میکنم.

سمیه

ممنون و مشتاق ادامه مطلب هستم

فریماه لطیفی

با سلام من سوخته کاری را خیلی دوست دارم ولی نمی توانم سایه روشن و تیره را بخوبی انجام دهم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

نرگس

سلام مرسی بابت اموزش قشنگتون اگه میشه ادامه ی کار رو هم توضیح بدید مثلا اینکه در اخرش باید چیکار کنیم ایا وقتی طرح تموم شد کار تمومه یا روی کار هم باید چیزی بزنیم تا کار ثابت بشه ؟! ممنون

مجيد

سلام ما دستگاهي براي هنر سوخت روي چوب ابداع كرديم لطفا اين دو وبلاگ رو مشاهده بفرماييد. باتشكر مجيد پاكپور http://sookhtnegar.persianblog.ir/ whitetech.blogfa.com

مجيد

سلام ما دستگاهي براي هنر سوخت روي چوب ابداع كرديم لطفا اين دو وبلاگ رو مشاهده بفرماييد. باتشكر مجيد پاكپور http://sookhtnegar.persianblog.ir/ whitetech.blogfa.com

محمد

خيلي دوست دارم خوب ياد بگيرم

هیوا

سلام استاد من معرق و مشبک انجام میدم تازه کار پیکر تراشی رو هم شروع کردم و چون علاقه به کار با چوب دارم با هنر شما اشنا شدم در صورت امکان ی سری اموزش ها رو بصورت فیلم و تصویر در اختیارم بگذارید ممنون و من الله التوفیق

سلام.عالی بود لطفا ادامه آموزش را نیز شرح دهید