آموزش نقاشی رنگ روغن به سبک باب راس

لوازم مورد نیاز:
قلموی 5 سانتی
قلموی بادبزنی شماره 6
قلموی خطاطی شماره 2
کاردک بزرگ
کاردک کوچک
رنگ سفید مایع
رنگ سیاه مایع
رنگ سفید تیتانیوم
رنگ آبی نفتی
رنگ آبی لاجوردی
رنگ سیاه نیمه شب
رنگ قهوه ای سوخته
رنگ قهوه ای وندایک
رنگ قرمز روناسی
رنگ سبز یشمی
رنگ زرد کادمیم
رنگ زرد اخری
رنگ زرد هندی
رنگ قرمز براق


آسمان
قلموی 5 سانتی را به زرد اخری آغشته کنید. از مرکز آسمان شروع کنید و ضربات مورب جادویی بزنید. مقداری سیاه نیمه شب و کمی آبی نفتی به قلمو اضافه کنید و با حرکات ضربدری آسمان را به سمت بالا و طرفین بوم گسترش دهید. مقداری قرمز روناسی را به همین قلمو اضافه کنید و با ضربات ضربدری نواحی صورتی رنگ آسمان را نقاشی کنید. با همین قلم شکل ابر ها را در قسمت روشن آسمان اضافه کنید و با استفاده از قلموی 5 سانتی تمیز و خشک ضربات ضربدری ان ا ترکیب کنید.

عقب منظره
قلموی 5 سانتی را با مخلوط سیاه نیمه شب، قهوه ای سوخته، قهوه ای ون دایک و آبی لاجوردی آغشته کنید. فقط از یک گوشه ی قلمو استفاده کرده آن را به سمت پایین بزنید و درختان کوچک عقب را بوجود آورید. با استفاده از ضربات بلند افقی قلموی آغشته به آبی نفتی آب پای درختان را اضافه کنید، قلمو را مستقیم به پایین بکشید و سپس آن را افقی بکشید و به بازتاب ها ظاهر آب بدهید. مقداری آبی نفتی، قرمز روناسی،سفید تیتانیوم و کمی هم سفید مایع به همان قلمو اضافه کنید و با استفاده از یک گوشه آن درختان را های لایت کنید. با لبه بلند کاردک لایه نازکی از قهوه ای وندایک را بردارید. با فشار خیلی کم، ساحل را به کناره های آب اضافه کنید. کمی سفید مایع با کاردک بردارید و خطوط آب و امواج را خلق کنید.

جلوی منظره
در حالیکه به سمت جلوی نقاشی پیش میروید، درختان بزرگ و بوته ها را با استفاده از قلموی 5 سانتی و مخلوط قهوه ای ون دایک ، قهوه ای سوخته، سیاه نیمه شب و سبز یشمی نقاشی کنید. دوباره با زدن گوشه قلمو بر روی بوم، از پایین درختان و بوته ها شروع کنید. در حالیکه به طرف بالای درخت پیش می روید، مخلوط های مختلف قهوه ای سوخته، زرد اخری و قرمز روناسی را به قلمو اضافه کنید. برای خلق بازتاب ها در آب جلوی منظره قلمو را به طور افقی روی بوم قرار دهید و مستقیم به پایین بکشید. با استفاده از ضربات افقی آرام به بازتاب ها ظاهر آب دهید. قلموی بادبزنی را به قهوه ای وندایک و قهوه ای سوخته آغشته کنید. قلمو را عمودی بگیرید و از بالای هر درخت شروع کنید و آن را پایین بکشید تا تنه ی درختان خلق شوند. قهوه ای وندایک را با تینر رنگ مخلوط کنید تا کاملا رقیق شود. در حالی که قلموی خطاطی را روی این مخلوط می کشید آن را بچرخانید تا نوک آن تیز شود. با فشار خیلی کم بر روی قلمو شاخه ها را به تنه درختان اضافه کنید.
قلموی 5 سانتی را به مخلوط های مختلف تمام رنگ های زرد اخری،قهوه ای سوخته،سفید تیتانیوم و قرمز براق آغشته کنید. فقط با یک گوشه قلم مو برگ ها را های لایت کنید.های لایت برگ های خیلی کم رنگ با استفاده از مخلوط زرد تیتانیوم و سفید مایع انجام میگیرد. بوته های کوچک پای درختان را با رنگ سبز که از اضافه کردن کمی سیاه نیمه شب به زردها ساخته میشود های لایت کنید.باز هم با استفاده از قلموی 5 سانتی و زدن آن به سمت پایین شکل بوته ها را جداگانه به وجود آورید و خیلی مواظب باشید که تمام رنگ تیره زمینه را از بین نبرید. با ضربات افقی کاردک و رنگ قهوه ای ون دایک راهی که به جلوی منظره گسترش میابد و سواحل، صخره ها و سنگ های کنار آب را اضافه کنید. از سفید تیتانیوم و قهوه ای سوخته بر روی کاردک برای های لایت ها استفاده کنید، برای اینکه رنگ شکسته شود فشار بسیار کمی روی کاردک وارد کنید. خطوط آب و امواج با کاردک و سفید مایع اضافه می شوند.


با قلم موی باد بزنی تنه درخت بزرگ جلوی منظره را اضافه کنید، سپس با مخلوط سفید تیتانیوم و قهوه ای ون دایک بر روی کاردک آن را های لایت کنید. دوباره، با قلموی خطاطی شاخه ها و چوب های خشک را اضافه کنید و با قلموی 5 سانتی و همان مخلوط هابرگ درختان را اضافه کنید.


ریزه کاری های نهایی
چوب ها و ساقه های کوچک را با مخلوط رقیق شده قهوه ای وندایک و استفاده از قلموی خطاطی اضافه کنید و سپس قلموی خطاطی را به رنگ رقیق شده آغشته کنید و مهمترین قسمت نقاشی که اسمتون هست اضافه کنید.

/ 11 نظر / 200 بازدید
نمایش نظرات قبلی
راحيل كبيري

چقدر جذابن كاراتون.واقعا استاد نداشتيد؟ آخه مگه ميشه ؟اين فوق العاده است.[خداحافظ]

كاظمي

چرا ديگه نقاشي رنگ روغن كار نميكنيد؟به نظرتون گواش بهتره؟ميشه لطفا بيشتر در مورد آثار زيباتون بگيد؟

سعید

سلام اگه میشه کد دنبلگر ماوس رو به صورت خصوصی در نظرات وبلاگ من بذارین با تشکر

سعید

سلام اگه میشه کد دنبلگر ماوس رو به صورت خصوصی در نظرات وبلاگ من بذارین با تشکر

blooor

واقعا از آثارتون لذت بردم خیلی زیبا بود منم رنگ و روغن کار می کنم اما خیلی تازه کارم دوست دارم از تجربه هاتون بیشتر استفاده کنم

خورشید خانم

سلام سال نو مبارک. نقاشیهای شما بسیار زیبا است . خوشحال می شوم به وبلاگ من هم سری بزنید موفق باشید .

لیلا

وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید واقعا لذت بردم.دوس دارم لینکتون باشم .میشه؟ اگه میشه منو با نام سیب کال لینک کنید لطفا شما رو با چی لینک کنم؟

مهدوی

ستایش برای خداست آن نخستین بی آغاز وآن واپسین بی انجام دستمریزاد و خسته نباشید هنرمند گرانقدر.از دیدن آثارتان به وجد آمدم،زیبا ،پربار و آموزنده هستند. میشه من شما را لینک کنم؟ اگه دوست داشتید من هم با نام رحمت یزدان لینک بفرمایید . سپاسگزارم

باران

سلام خانم کمانه من توی نقاشی های رنگ روغنم یه مشکلی دارم ، نمی دونم سفید مایع یا سیاه مایع که باب راس تو نقاشی هاش استفاده می کنه چطوری درست میشه؟؟؟ اگه ممکنه منو راهنمایی کنید خیلی ممنون

مهديه

سلام خانوم محترم و خسته نباشيد من تازگي دارم ميرم كلاس تصويرسازي ممكنه لازم بشه بعد نقاشي هم برم ولي ميشه به سوال من جواب بديد نحوه رنگ آميزي با رنگ روغن چه جورياست؟ مثلا نمي تونم به خوبي آبرنگ يا اكولين رنگ ها رو روي كاغذ با هم ادغام كنم. و با قلم مو به جز ضربه زدن و حالت ضربدري و مستقيم به چه شكل هاي ديگه اي ميشه رنگ آميزي كرد. ممنونم اگه توي وبلاگ خودتون جوابم رو مي نويسيد لطفا يه جوري بهم اطلاع بديد