آموزش تکنیک های نقاشی روی ظروف چینی

دقت نمائید سطوح چینی را که برای تزئین انتخاب می کنید تمیز و خشک باشند.
ابتدا ظرف چینی را در آب داغ با کف صابون بشوئید و آب بکشید سپس صبر کنید تا خشک شود. اگر ظرف چینی را تازه خریده اید در محلول ۶۰۰ میلی متر آب گرم و ۱۰ میلی لیتر سرکه بشوئید. این عمل هرگونه اثر انگشت چرب را از سطح آن تمیز می کند. همچنین می توانید از همین محلول برای تمیز کردن کاشی ها دیوار قبل از نقاشی کردن آنها استفاده نمائید.


▪ انواع نقاشی
انواع متفاوت رنگ برای تزئین چینی وجود دارد که شما می توانید از هر یک از آنها استفاده نمائید. رنگ مینای سفال سرد که نیازی به آماده کردن آن نیست اما این نوع رنگ همیشه برای سطوحی که در تماس با مواد غذائی هستند مناسب می باشد و یک لایه آستر رنگ جلا برای محافظت از طرح شما در برابر صدمات احتمالی روزمره لازم می باشد.
انواع دیگر رنگ مینای سفال هنگام خشک شدن طرح به وسیله فر خانگی گرم و رنگ آنها ثابت می شود.
▪ قلم موها
برای کشیدن طرح از قلم موی نقاشی استفاده نمائید. اگر چه قلم موهای با پرز سمور بهتر می باشند اما گران قیمت هستند که به جای آنها می توانید از قلم موهائی با پرز سنجاب یا پرز مصنوعی استفاده نمائید به هرحال هر نوع قلم موئی را که انتخاب می کنید پس از استفاده نمودن و قبل از اینکه رنگ مینا روی پرزهای آنها خشک شود کاملاً تمیز کنید. نوع به خصوصی از رنگ مینا حلال در آب هستند. بنابراین قلم موها و جای نگهداری آنها را می توانید به آسانی در آب گرم و صابون بشوئید اما انواع دیگر ممکن است نیاز به حلال معمولاً الکل سفید یا تینر داشته تا تمیز شوند. دقت کنید دستور راهنمای کارخانه نوع رنگی را که انتخاب می کنید مطالعه نمائید. قلم موهای تمیز شده را به صورت ایستاده روی دسته در محفظه تمیزی نگه دارید.
▪ تزئین کردن
برای جلوگیری از ایجاد لکه و سیاهی، قبل از ادامه دادن کار روی طرحی که کار می کنید بگذارید تا کاملاً خشک شود. دقت نمائید هرگونه اشتباهی را بلافاصله پاک کنید زیرا رنگ سفال هنوز مرطوب است. زمانی که قلم موئی را برای رنگ کردن مکان مخصوصی به کار می برید، اندازه قلم مو را متناسب با شکلی که روی آن کار می کنید انتخاب نموده و در صورتی که شک دارید همیشه سعی کنید از سایز کوچکتر از آنچه فکر می کنید مورد نیاز است استفاده نمائید. دقت کنید پرزهای قلم مو زیاد با رنگ آغشته نشود زیرا سبب چکیدن و جاری شدن رنگ از قلم مو می شود و سعی کنید قلم مو را معمولاً در یک جهت (چپ) حرکت کنید.
▪ مراقبت های بعدی
به خاطر داشته باشید که دوام طرح های نقاشی روی چینی را که خودتان در خانه رنگ می کنید خیلی کمتر از ظروف چینی می باشد که در کوره پخته شده و از فروشگاه ها تهیه نموده اید. این به خصوص زمانی صحت دارد که طرح های روی سفال با رنگ های حلال در آب نقاشی شده اند.
قطعات رنگ شده را به آرامی در آب ولرم با کف صابون بشوئید و دقت کنید با پارچه یا تنظیف روی آنها نکشید و صبر کنید تا به تدریج کاملاً خشک شود. برای ایجاد تزئینات پایدار و ماندگار روی گلدان ها و کاسه ها، آنها را با دو لایه روغن جلای شفاف آستر کنید . این عمل مانع از ایجاد شکاف و ترک خوردگی طرح شما هنگام استفاده نمودن از آنها می شود و به صورت لایه محافظی عمل می نماید. هرگز تکنیک آستر کردن را روی قطعاتی که برای ظروف غذا استفاده می شود به کار نبرید

/ 3 نظر / 314 بازدید
parviz mohammadi

با عرض سلام و عرض ادب.از نوشته های ارزشمندتان بهره بردم.خیلی زحمت کشیده اید.سپاسگزارم

parviz mohammadi

با عرض سلام و عرض ادب.از نوشته های ارزشمندتان بهره بردم.خیلی زحمت کشیده اید.سپاسگزارم

فریدون بخوردار

با سلام،در مورد رنگهای مخصوص سفال احتیاج به اطلاعات بیشتری دارم لطفا راهنمایی کنید