مشهورترین نگارگران معاصر

 

 بعد از سیزده ماه استاد به وطن مراجعت کرد و نتیجه مطالعات خویش را در آثار جدید خود به هموطنان عرضه کرد.به طوری که به عنوان بزرگترین مینیاتوریست معاصر ایران شناخته شد. آثار او چندین بار در ایران و مراکز هنری جهان به نمایش گذاشته شده و همه جا مورد تحسین قرار گرفته است. وی با ابداعاتی درهنر مینیاتور، این هنر اصیل وارزشمند ایرانی واسلامی را بهبود بخشید. اصولا آثار استاد حسین بهزاد درعین زیبایی ، حرفهایی بسیاری برای گفتن دارد خصوصا آن دسته که ملهم از اشعار شعرایی چون :خیام، حافظ و مولاناست. استاد بهزاد فردی متواضع ودرعین حال عاطفی وحساس بود و به اهل بیت عصمت وطهارت- علیهم السلام- عشق می ورزید. وی دراواخر عمر از هنرکده هنرهای تزئینی، دکترای افتخاری دریافت کرد وبه تدریس آن هنرکده مشغول شد. از این استاد بزرگ آثار هنری چندی برجای مانده است که «شاهنامه فردوسی»، «ایوان مدائن و فتح بابل» ازآن جمله اند. وی سرانجام در بیست و یکم مهرماه سال یکهزاروسیصدوچهل وهفت هجری شمسی، در سن هفتادو چهار سالگی درگذشت.

 

شهرت و اعتبار وی بر اثر توصیف و تبلیغ بدست نیامده و با زور و فشار بر قامت او پوشانیده نشده است. بلکه معرف او آثار اوست که با تمام سادگی، دارای مفاهیم عمیق و پر ارزش برای طبقات خاص و عام است.

بی‌هیچ تردید تاریخ معاصر ایران نام بهزاد را بعنوان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های معدود مکتب مینیاتور در طور افتخار ثبت خواهد کرد.

استاد حسین بهزاد به سال 1273  شمسی در تهران متولد شد و در حال حاضر شصت و نهمین سال عمر را پشت سر می‌گذارد. 

 

پدرش میرزا فضل الله اصفهانی نقاش و قلمدان‌ساز بود. هفت ساله بود که پدرش او را به شاگردی در دکان ملاعلی قلمدان ساز در مجمع الضایع گذاشت بعد از مدت کوتاهی پدرش و استاد ملاعلی هر دو به مرض وبا درگذشتند و بهزاد در همانجا نزد میرزا حسن پیکر نگار که شاگرد بزرگتر ملاعلی بود باقی ماند و دوازده سال بعنوان شاگرد برای پیکر نگار کار کرد. در هیجده سالگی کارگاه مستقلی برای خود در کاروانسرای حاجی رحیم خان در کنارسبزه میدان باز کرد و مشغول کار شد. کارهای این زمان او بیشتر کپیه مینیاتورهای قدیم بود و به سبک مینیاتورها ی مکتب صفوی و آثار کمال الدین بهزاد و رضا عباسی علاقمند بود و چنان در کپیه و سبک آنها مهارت و استادی به خرج می‌داد که تشخیص آن از آثار قدیم، مشکل بود.

حسین بهزاد به ویژه در کپیه کردن از آثار مینیاتوری قدیم که سخت مورد توجه اروپاییان و دلالان ایرانی بود، استعداد و توانایی بسیار زیادی از خود نشان داد. حسین بهزاد از سن 18 سالگی کارگاه مینیاتوری مستقلی دایر کرده به سرعت کار او با استقبال فراوان روبه رو شد. او به ویژه آثار کمال الدین بهزاد و رضا عباسی از مینیاتوریستهای صاحب نام و درجه اول دوران صفویه را با استادی تمام کپیه می کرد. حسین بهزاد برای مطالعه در آثار نقاشی جدید و قدیم هنرمندان اروپایی، بارها از اروپا دیدن کرد و آثار و مینیاتورهای او در چندین نمایشگاه هنری ایران، اروپا و آمریکا به نمایش گذاشته شد و با استقبال فراوان روبه رو شد.

نمونه ای از آثار مینیاتوری استاد حسین بهزاد


 

 

آثار خارق العاده استاد فرشچیان

 

محمود فرشچیان به سال 1308 شمسی در اصفهان ، دیده به جهان گشود . پدرش ، حاج غلامرضا فرشچیان ، از تجار فرش بود و در کار هنر قالی بافی دست داشت .
این زمینه مساعد برای پرورش ذوق و شوق او در راه آشنایی با هنر موثر افتاد و از همان دوران کودکی استعداد و علاقه خود را در زمینه نقاشی نمایان کرد.

بدون شک نقش استاد عیسی بهادری در پرورش و خلاقیتهای محمود فرشچیان نقشی فوق العاده ارزشمند بود . بنابر قول وی، استاد بهادری مشق‌هایی ازروی کاشی‌های اصفهان را برای شاگردانش تعیین می‌کرد و طرح‌های آنها رابا اصل نقش‌ها مقایسه می‌نمود. سپس پیش از آنکه آنان رابه‌طور مستقیم از اشکال‌هایشان آگاه کند، از آنها می‌خواست که خود با مقایسه طرح و اصل نقش، اشکال‌های خود را بیابند.

استاد در بیان احساس و تجسم شعرگونه عواطف ، به شیوه ای کاملا جدید موفق به هماهنگی و همگامی میان مضمون و محتوا و شکل و فرم نقاشی هایش گردید و این مشخصه اصلی کار او در نقاشی شد .

فرشچیان در جوانی بسیار پرتلاش و خستگی ناپذیر به کار و طراحی نقوش مختلف میپرداخت . او در مطالعه آثار تاریخی شهر اصفهان (چهل ستون ، عالی قاپو ، مسجد شیخ لطف الله و ... طرحهای اسلیمی و ختایی کاشیکاری های بی نظیر آن آثار سر از پا نمیشناخت و چون محققی موشکافانه این نقش ها را مطالعه میکرد . فرشچیان حتی در دوره سربازی نیز دست از قلم و رنگ برنداشات و آثاری دیدنی آفرید که مورد تشویق مقامات قرار گرفت .

محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهایی دوره‌ای و فصلی به ایران دارد.
به تازگی فیلم مستندی نیز با عنوان عشق‌پرداز به کارگردانی محمد هادی کاویانی، با حضور عزت الله انتظامی، پرویز پورحسینی و با صدای زیبا بروفه در نکوداشت او ساخته شده‌است.

پرفسور دکتر امبرتو بالدینی، استاد کرسی تاریخ هنر و رئیس دانشگاه بین‌المللی هنر فلورانس ایتالیامعتقد است برای دریافت باطنی یا درونی کار فرشچیان دیدی ژرف‌نگر لازم است و صبری زمان‌گیر وی می گوید فرشچیان در حوزه‌ی نقاشی ایرانی یک نقطه‌ی عطف و پدیده‌ی شگرف به‌شمار می‌آید.

تعدادی از آثار فوق العاده این استاد بزرگ را در ادامه مطلب می توانید ببینید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 زندگینامه : محمد باقر آقامیری

aghamiri

 محمدباقر آقامیری، در1329ش در یاسوکند، از توابع شهرستان گروس بیجار، به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود و تحصیلات متوسطه را در دبیرستانهای مختلف تهران، ازجمله دارالفنون گذراند. او از کودکی علاقه بسیاری به نقاشی داشت. این علاقه پس از دوران نوجوانی، با شاگردی نزد استادان بنام و تحصیلات دانشگاهی، با تجربه همراه شد.آقامیری در 1353 وارد دانشگاه هنر گردید و لیسانس نقاشی گرفت. سپس مدتی در دانشگاه هنر ساتمپتونانگلستان در رشتۀ هنرهای زیبا تحصیل کرد. در 1373، به دانشگاه تهران راه یافت و در رشتۀ گرافیک فوق لیسانس گرفت. او در 1368 از شورای عالی فرهنگ وهنر نشان درجۀ یک هنر(معادل دکتری) در رشتة نقاشی ایرانی کسب کرد.آقامیری در کنار تحصیلات دانشگاهی، سالها از محضر استادان ماندگار نگارگری ایران همچون محمدعلی اسماعیل زاویه، نصرت‌الله یوسفی، حسین الطافی و بهمن بروجنی بهره برده است. او نمایشگاههای بسیاری در کشورهای مختلف مانند مجارستان،‌ انگلستان، پاکستان، بنگلادش، کانادا، امریکا، قبرس، افریقای جنوبی، چین، تاجیکستان، آذربایجان، مالزی، سوئیس، ژاپن و هندوستان برگزار نموده‌است. در1362ش/1983، نام آقامیری در کنار نام برخی هنرمندان کشورهایی نظیر اتریش، سوئیس، لیبریا، کانادا و کامرون، برای نامزدی دریافت جایزۀ صلح نوبل به کمیتۀ اهداکنندۀ این جایزه در اسلو پیشنهاد شد. آثار آقامیری در نمایشگاه جهانی الجزایر در1366ش/1987، تحسین شد و از بین هنرمندان 36 کشور، مدال طلای نمایشگاه به وی اهدا گردید. موزه‌های مختلف کشورمان نیز از آثار این استاد بی بهره نمانده‌اند. ده اثر او در موزۀ هنرهای معاصر و تابلوهای متعددی از وی در موزۀ شهدا و موزۀ بانک ملی در معرض دید علاقه مندان قرار دارند.آقامیری در 1355 به استخدام وزارت فرهنگ وهنر وقت درآمد و تا 1384 که بازنشسته شد، در هر دو هنرستان پسران و دختران به آموزش نگارگری پرداخت. او در کنار فعالیتهای هنری خود، سالها نیز در دانشکده‌های هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه هنر، دانشگاه الزهرا و دانشگاه آزاد تدریس کرده است. یکی از خصوصیات بارز وی، تلاش بی شائبه‌اش در انتقال تجربه و دانش خویش به نسل جوان کشور است، تا آنجا که آقامیری را می‌توان پرشاگردترین استاد نگارگری ایران دانست. برخی از شاگردان وی نگارگران برجسته‌ای‌اند که آثارشان بارها در جشنواره‌ها و نمایشگاههای مختلف ایران و جهان تحسین شده‌اند.

چند اثر نگارگری از محمد باقر آقامیری

 

ذوالجناح، اسب امام حسین(ع)

حضرت یونس(ع) در گرفتار شدن بکام ماهی

حضرت ابراهیم و اسماعیل(ع)

هاجر و ایجاد چشمه زمزم توسط اسماعیل(ع)

فردوسی


استاد هادی تجویدی

بنیان گذار مکتب مینیاتور تهران


استاد هادی تجویدی از ماندگار چهره های بسیار گران قدر و ارزنده هنر نگار گری (مینیاتور) معاصر ایران است که نقش و سهم والایی در احیا و تجدید این هنر دارد . او در واقع مینیاتور ایران را ، پس از قریب سه سده وقفه و رکود ( از اواخر دوره صفوی تا اوایل عهد پهلوی ) ، به سبک و شیوه اصیل و سنتی خود بازگردداند و با حرکتی منطقی و مناسب ، یکی از درخشان ترین ادوار هنری نگار گری را رقم زد . نقش اساسی و تعیین کننده هادی تجویدی در زمینه رشد و اعتلای مجدد مینیاتور ، شاید به علت عمر کوتاه این استاد هیچ گاه مورد بررسی و ارزیابی دقیق و جدی قرار نگرفته است . شایسته است از این هنرمند چیره دست بعنوان پایه گذار مکتبی نوین در مینیاتور معاصر تحت عنوان "مکتب مینیاتور تهران" نام برده شود . استاد هادی تجویدی در اصفهان ، کانون همیشه جاودان هنر ایران ، دیده به جهان گشود . او فرزند محمد علی سلطان الکتاب مذهب و خوشنویس مشهور اصفهانی است . جد مادری او ، میرزا بابا نقاش باشی ، نیز هنرمند شایسته دوران بود . به این ترتیب ، تجویدی در خاندانی اهل هنر و معرفت پرورش یافت و ذهن پویا و خلاقش در دشت مصفای هنر شکوفا گردید . برادران بزرگش محمد کاظم و مهدی در نقاشی سرآمد بودند . مهدی که آثار ارزنده ای در زمینه نقاشی آبرنگ از خود به یادگار گذاشته ، آثارش را با رقم "مهدی تائب" امضا میکرد . مهدی در شاعری نیز احساسی قوی داشت و تخلص "تائب" را برای خود انتخاب کرده بود .تجویدی ضمن تحصیلات متداول و مدرسه ای ، در مکتب استادانی چون آقا محمد ابراهیم نعمت اللهی (نقاش باشی) و آقا میرزا احمد از هنرمندان مشهور اصفهان توش و توان گرفت . با استاد حسین حاج مصورا الملکی ، نقاش و مینیاتوریست نام آشنا ، انس و الفت یافت و نکات و دقایق دیگری از هنر نقاشی را به جان نیوشید.

جویدی در سال 1295 شمسی راهی تهران شد و در این شهر به جمع شاگردان آقا میرزا یحیی خان نقاش باشی (پدر استاد اکبر تقوی) پیوست . او در نزد این استادان به شیوه نقاشی قاجار ، قلمدان و جلد سازی (نقاشی زیرلاکی) کاملا آشنا گردید . هادی تجویدی در تهران وارد مدرسه کمال الملک (صنایع مستظرفه) یعنی دانشگاه هنر آن زمان شد و تحت تعلیم استاد کمال الملک اصول و شیوه نقاشی کلاسیک و طبیعت سازی را مرور کرد و بیش از پیش دل به نقاشی سپرد . تجویدی به سبب استعداد و قدرت قلمش هم زمان در مدرسه به تعلیم گرفتن آناتومی و طبیعت سازی با آبرنگ پرداخته و تا درجه استادی در این رشته ار نقاشی پیشرفت کرد. پس از مدتی از سوی وزارت نعارف به دریافت دیپلم عالی در رشته نقاشی نائل آمد .بدین ترتیب استاد جوان با گامهای قدرتمند و دستان توانا پا به عرصه پر رمز و راز هنر ایران گذاشت . تجویدی از موسیقی نیز بهره ای شایان ذکر داشت . او در این زمینه مکتب درویش خان را درک کرده و رموز موسیقی ایران را فرا گرفته بود .
در سال 1308 شمسی ، حسین طاهرزاده بهزاد به قصد تاسیس "مدرسه صنایع قدیمه" برای احیای هنرهای ملی ایران وارد عرصه
هنر میگردد و به منظور انتخاب نخستین معلم رشته مینیاتور برای مدرسه صنایع قدیمه ، از هنرمندان سراسر کشور دعوت میکند تا در آزمون ویژه شرکت کنند . در زمینه نقاشی مینیاتور ، استاد حسین بهزاد ، استاد مهدی تائب (برادر هادی تجویدی) و استاد هادی تجویدی شرکت کردند . تجویدی در این امتحان یک قطعه مینیاتور به نام کنبد بنفش به سبک صفوی استاد میرک ساخت ، که هم اکنون در موزه هنرهای ملی ایران بعنوان اثری تاریخی و ارزشمند نگهداری میشود . تجویدی در این اثر سعی داشته که تمامی عناصر و ارزشهای نگارگری عهد صفوی را به همراه تکنیک های متداول آن عصر بازسازی کند . با ارائه این اثر است که طاهرزاده بهزاد ، هادی تجویدی را بعنوان نخستین معلم مینیاتور برگزید
 

 

 

 

/ 8 نظر / 613 بازدید
نیلوفر بخشی

سلام.بسیار زیبا بود-موفق باشید

فرزین

کاش کمی نقاشی بانوان آفتاب سایز بزرگتری داشت که زیبایی کارتون مشخص تر میشد.مثل بقیه ی آثار زیباتون که لذت بردم.[گل]

رضا

نقاشی های بسیار زیبایی هستند . لذت بردم . موفق باشید[گل]

بيژن سارمي

كاراي كپي شما واقعا زيباست از اصلش چيزي كم نداره.پاينده باشيد.

علي

پيروز و پاينده باشيد هنرمند گرامي خوشحالم كه به اين مرحله رسيديد و باعث افتخار ما شديد.

مهدی موذن

سلام .بهتون خسته نباشید میگم وممنونم.

مهدی موذن

سلام .واقعا خسته نباشید.خیلی عالیهو

جواد

سلام ... خدا قوت و ممنون از توضیحات شما ...