نگاره نوین ، نمایشگاه آثار فاطمه کمانه و هنرجویان

فاطمه کمانه متولد دی ماه سال 1346داراب فارس، نگارگر ، نقاش و طراح است . وی با الهام از اینکه عالم زیبای نقاشی از یک سو و نقاشی های زیبای ایرانی از دیگرسوی ، سرشار از شگفتی ها و اسرار است، به سمت این هنر والا و ارزشمند جذب شده است. هنری که دیده ای باید، برای شناختنش و یافتن آنچه که در ورای آن است، آنهم  نه با حواس ظاهری صرف، که با درک معنا و باطن آن ، چرا که نقاشی ایرانی علاوه بر صورت ظاهرکه بر صفحه نقش می بندد دارای عوالمی معنوی و روحانی است که در فضای نقش متبلور می شود. وی برای تصویرسازی خود بیش از عالم ظاهرو صورت به عالم معنا توجه دارد و با تلفیق آن با احساس و عواطف و تجسم شعر گونه ، بین مضمون و محتوایی که ذهن او را به اندیشه واداشته، با شکل و فرم های نگارگری به خلق اثر هنری رهنمون ساخته است. با تخیل قوی در ایده ها و خلاقیت موضوعات در طراحی های پرحرکت، خلق فضاهای مدور ، بهره گرفتن از خطوط روان، آزاد و پرقدرت و سرشار از رسایی، استفاده از رنگ های مواج و متنوع  به شیوه ای جدید، موفق به هماهنگی و همگامی میان مضمون و محتوا در آثارش شده است تا احساسات درونی و تخیلات و مضامین والا را به مخاطبان خود ارائه کند. درون مایه عموم آثارش از فرهنگ و ادب والای اسلامی ایرانی، کتاب های مقدس اسلامی و مضامینی از نهانخانه خیال ژرف اندیشش سرچشمه گرفته اند که در صورت ظاهر با نمادهایی از گل و گیاه و جانوران ، در ترکیب بندیهای خوش آب و رنگ، با زمینه هایی جاندار و پر آهنگ، و فضاهایی غنی و سرشار از حالات گویا و گونه گون در قالب مینیاتور یا نقاشی ، عینیت یافته است.

خلق آثار مذهبی متنوع و برپایی نمایشگاه های متعدد همراه با آموزش علاقمندان به رشته های نقاشی و طراحی و نگارگری از مهمترین فعالیت های این هنرمند نگارگر و نقاش است.

در همین راستا و به منظور معرفی و اعتلای این هنر و تشویق هنرآموزان ، تصمیم گرفته شد به صورت گروهی آثار هنرجویان در کنار آثار خود هنرمند، از طریق برپایی نمایشگاهی در معرض دید علاقمندان قرار گیرد. این آثار، حاصل آموزش و همراهی مستمر چندین ساله هنرآموزان است که در سبک ها و زمینه های مختلف از رنگ و روغن و آبرنگ گرفته تا گواش و مدادرنگ و ... بر کلک خیال نقش بسته است.

امید که برگزاری این نمایشگاه ، علاوه بر معرفی هنر والا و اصیل این کهن دیار، انگیزاننده و شکوفاکننده استعداد خیل عظیم هنرجویانی باشد که قدم در این راه مقدس گذاشته اند
فاطمه سلطان کمانه، آذر ماه 1396 هجری شمسی

/ 1 نظر / 227 بازدید
بازسازی آپارتمان

ممنون از وبلاگ خوب و مفید شما خوشحال می شم سری به ب سایت ما داشته باشید . کاری ما در زمینه طراحی و دکوراسیون و بازسازی آپارتمان هست . http://www.bazsazii.net