مینیاتور نوین

وبلاگ تخصصی طراحی ، نقاشی و مینیاتور فاطمه کمانه : آموزش ، مشاوره ، فروش آثار


گفتگوی زن روز با خانم کمانه

 

در کارهای مطبوعاتی اتفاق های عجیب و غریب و گاه، ناگهانی ،زیاد می افتد! مثلا در مسیر دفاعیات از حقوق فردی،اجتماعی زنان و اثبات جایگاه زن در جامعه ،موضوعی سر راهت قرار میگیرد که اوج حرفهای توست.سالهاست حرفهایت مایه ی خروش فمینیست هاست و پاسخ آنان رسیدن به برابری زن با مرد در همه ی زمینه هاست.

...و یکی از آن اتفاق ها امسال در یک روز بهاری برای من اتفاق افتاد ،در حالیکه نفس نفس زنان به طبقه ی سوم خانه ای در یکی از خیابانهای شرق تهران رسیدم.زنی را ملاقات کردم که متفاوت با اغلب زنان کشور بود.فاطمه سلطان  کمانه ، با سادگی از خیلی از زنان مدعی فمینیست جلو  زده است .او برای زندگی ،یک زن طراحی کرده و نقش های او را عدیده یافته است . در مقابلم زنی را می بینم که عاشقانه محیط خانه را برای زیستن انتخاب کرده ، به حدی که از آن سکوی پرش هنری برای خود و آرامشی عجیب برای همسر و امنیت  و کانون رشد برای دخترش ساخته است.نمی خواهم از صفت ها بهره بگیرم ، زیرا قصدم اغفال زنان نیست .قلم را به لهجه ی شیرین شیرازی این زن می سپارم تا شما مقایسه کنید،موفقیت او را با زنان مدعی افکار فمینیست. 

 

سیده فاطمه سلطان  کمانه اهل داراب فارس،سرزمین گل وبلبل است جایی که مذهب رنگ و رونقی بی مثال دارد.شهری با مردمان قوی و متدین ،مادر برای پنجمین بار ،بارش را زمین می گذارد قابله می گوید:" دختر است "زن در بستر تصمیمش راسخ تر میشود،خیلی زود از جا بر می خیزد ،زیرا به نقش اش واقف است.او از طبیعت زیبای اطرافش آموخته است به موجودیت خویش راضی باشد .پس راضی به رضای خدا ،کمر همت می بندد تا به جای نق زدن واعتراض به شرایط ، محکم روی پای خود بایستد و هفت فرزند را سرپرستی کند.مادری ،مقدس ترین شغل زن است،این زمزمه ی زنی است که به تازگی دختری در دامنش قرار گرفته است.

فاطمه با یادآوری مادر ،صورتش گل می اندازد و لهجه اش شیرین تر می شود.

 • مادرم اولین آموزگار

از چهار سالگی ،مربی بودن مادرم را به یاد دارم.او برای همه فرزندانش آموزگار بود.تشویق می کرد و با مهربانی پسر و دخترش را به سوی کسب علم و هنر راهنمایی می کرد.

 • با توجه به تعداد بچه ها ایشان حوصله داشتند؟

بجز مهربانی ، از مادرم ندیده ام . استعداد بچه هایش را می شناخت و در همان راه ،زمینه پیشرفت آنان را فراهم می کرد.در مدرسه ،افراد دلسوزی نبودند که در جهت پرورش استعدادها ،گام بردارند و اگر مادرم نبود...

وقتی به مدرسه رفتم ، به تشویق مادرم ، درمسابقه  رشته های هنری خط ، نقاشی ، گلدوزی ، گلسازی ، خیاطی و...شرکت کردم و همیشه مقام آوردم .پدرم خطاط خوبی بود ،اما من بدون مربی ، خط خوش را نقاشی می کردم. خط ریزم خوب نبود ولی هیچ کس نمی پرسید :چرا؟ قانون نوشتن را نمی دانستم،  ولی خط  را نقاشی می کردم.

 • علاقه در آموختن ،این اندازه اهمیت دارد؟

صددرصد، بافتنی  می بافتم و در آن نقشه می انداختم ، اما همیشه آرزو می کردم ای کاش طرح را خودم می کشیدم . قالی بافی را دوست داشتم ،نه صرف بافتن ،بلکه طرحی نو در انداختن  را دوست داشتم و اگر در زمینه ی طراحی نقش قالی کار کرده بودم ، با توجه به علاقه ام به این هنر، حتما موفق می شدم.مادر اصرار داشت که دخترها در کنار علم اندوزی،هنر بیاموزند.من از کلاس دوم دبستان آموزش خیاطی دیدم و بدلیل علاقه ام انواع متدهای خیاطی را خودم جستجو کردم و یاد گرفتم.من در زمینه ی گلدوزی و خیاطی تبحر زیادی داشتم و در مسایقات همیشه نفر اول بودم شاید باورتان نشود که حتی علاوه بر نقاشی، در زمینه ی خط هم که اصولی کار نکرده بودم بدلیل اینکه نقاشی ام خوب بود مقام آوردم و آموزش و پرورش به خاطر مقام های پی در پی ام ،از من دعوت کرد تدریس نقاشی کنم ولی من که استادی برای تعلیم نداشتم ،نمی دانستم چگونه باید آموزش بدهم.

 • اگر الان داراب بودید؟

بیشتر شکوفا می شدم،گر چه شهر بسیار تغییر کرده و افراد مستعد در زمینه های مختلف زیاد شده اند و تدریس می کنند .اینجا خیلی تنها هستم و لی آنجا شهر خودم بود ،دوستش داشتم و مانعی نبود.

 • داراب را به خاطر فضای سالمش تحسین می کنید؟

بله ،آن فضا برایم قابل تحمل است!

 • از چه نظر؟

برای یک زن متدین ، محیط جهت رفت و آمد بهتر است .همه یکدیگر را میشناسند .محیط  رها نیست ، شاید خیلی از خوانندگان  شما این عقیده را قبول نداشته باشند، اما من به زادگاهم عشق می ورزم و معتقدم آشنایی های مردم ،عامل پیشگیری از بسیاری مفاسد یا حتی رها شدگی هاست.

 • بسیاری از زنان و مردان هنرمند یا معمولی  معتقدند که در تهران  امکانات وجود دارد ،پس راه رشد بازتر است ، شما چه نظری دارید؟

برای فرد مقید اصلا اینطور نیست . امکانات  به چه قیمتی؟ اینکه من به عنوان یک زن ،عرف ، سنت ، آداب و رسوم و اعتقاداتم را جایی بگذارم و همرنگ جماعت شوم؟! نه ، به هیچ قیمتی ارزش زن بودن و مادر بودن را نمی فروشم و دوست ندارم  تغییر هویت بدهم .همسرم دوست داشت  که فرزندمان را مثل خودم تربیت کنم یعنی دختر یاد بگیرد که ابتدا یک زن است  با خصوصیات  خاصی که خدا در خلقت او به ودیعه  نهاده است.زن با مرد مساوی نیست !در بسیاری از جاها مقام الهی او بالاتر است  در برخی جاها هم مرد بالاتر است .من در طبیعت داراب از درخت و آب  و کوه  آموختم که به خلقت معترض نباشم .هرگز دیده اید که رودخانه از جریان بایستد و اعتراض کند که چرا دریا نیست ؟ یا درخت اعتراض کند که چرا بوته گلی تزیینی نیست؟ نه همه موجودات عالم بجز انسان راضی به خلقت خویشند! تازه انسان معترض هم همه ی انسانها نیستند ،بلکه برخی از زنانند ،زیرا مردها هم هیچگاه  به اینکه مرد هستند ، اعتراضی  نداشته اند.

 • شما چطور؟

به اینکه زن هستم افتخار می کنم .در زندگی تلاش کرده ام که نقشم را مطابق شرع و فطرت بشناسم و عاشقانه به آن عمل کنم .

 • از چه سنی ؟

از ابتدای نوجوانی .به خانواده ام اعتماد داشتم و مطمئن بودم که راست ترین و صریح ترین حرفها را از پدر و مادرم می شنوم ،زیرا آنها  به درستی  عمل می کردند و هرگز فرزندانشان  را روبروی هم قرار نمی دادند ،بنا براین عاشقانه ،به هم مهر می ورزیم و نسبت به نقش هایمان پایبند هستیم .برادرکوچک من از تهران هر شب با مادرمان تماس می گیرد که یادشان نرود ،قرص هایشان را بخورند.

 • شما هم ازدواج کردید؟

بله .همسرم از بستگان دور ما بودند و برایشان همین شناخت کافی بود.ما یک بار قبل از محرمیت همدیگر را دیدیم و بقیه ی مراسم ، عقد و عروسی غیابی و بدون حضور همسرم برگزار شد و ما حتی جشن عروسی هم نگرفتیم.

 • اکنون راضی هستید ، چه توصیه ای برای دخترانی که به دوستی قبل از ازدواج معتقدند دارید؟

من همیشه خدا را شکر می کنم  و معتقدم بین زندگی واقعی تا رویا خیلی فاصله هست .من هیچگاه رویایی آینده ام را در ذهنم نساختم  واقعیتی که در ذهنم بود با زندگی ام چندان متفاوت نبود.

 • این روحیه ی شما چه اندازه شخصیتی است و چه میزان از آن یادگیری است؟

بنده معتقدم اگر خانواده با محبت و انسانیت  پا بر جا باشد ، بچه ها مقتدر و مستقل تربیت می شوند.تردید به دخترانی حکومت می کند که محبت ندیده اند و تشنه در خیابان به دنبال سراب  میدوند !

 • معیار شما برای ازدواج چه بود؟

به اصالت خانوادگی و ایمان طرف مقابل اهمیت می دادم .نقش خودم را نیز در قالب یک زن  و مادری موفق ترسیم کرده بودم. بنابر این تا امروز که 18 سال از ازدواجم می گذرد ، تهران نتوانسته مرا بفریبد و در خودش حل کند. این منم که اجازه نداده ام فرهنگ دست خورده ی آن به زندگی ام وارد شود.با عشق آموخته از مادری مهربان ، زنی مقتدر و توانا به خانه ی همسرم پا گذاشتم. روزی یک طرح از صورت همسرم کشیدم ولی مورد پسند  ایشان نبود و این اولین تلنگر به من بود که تا آن زمان همیشه مورد توجه همگان بودم ، ولی حالا ... من به جای عقب نشینی  بلافاصله طرحی دیگر در دست گرفتم و تمام تلاشم را کردم و این بار او متعجب بود.در همان حال مشغول نوشتن کتاب گلدوزی شدم و دو جلد نوشتم که بلافاصله قرارداد بستم ولی ناشر وقتی متوجه شد که هشت جلد دیگر کتاب آماده دارم طمع کرد و شرط چاپ کتابم را واگذارکردن بقیه ی کتابها کرد و من که نمیدانستم کتابم دو سال است  چاپ شده ،و این بازی ناشر است برای بدست آوردن سایر جلدها،از ادامه ی  نوشتن منصرف شدم  .الان هم ناراضی نیستم  چرا که پارتی ندارم .فقط غصه میخورم چرا کاری که برای مردم مفید است ،باید چند سال در انبار انباشته شود!

 • دخترتان مانع رشد شما نشد؟

نه همانطور که گفتم عاشق نقش یک زن و مادری بودم و برایم تلاش همراه با رشد فرزندم لذتبخش بود.تمام لذت زندگی ام این بود که دخترم در کنارم باشد،ثانیه ای از او غافل نشدم که زندگی او را ببلعد و برای من پس از سپری شدن عمری ، تاسف باقی بماند .به نظرم زندگی به ما نگاه می کند ، اگر ضعیف عمل کنیم ، او قوی می شود.قدرت انسان هم به اندیشه و تلاشش بستگی دارد.

 • چرا ادامه تحصیل ندادید؟

من علی رغم علاقه ی زیادم به پزشکی بدلیل مسایلی ، موفق به ادامه تحصیل نشدم ولی دخترم ادامه ی من است .این را پدرم خوب بیان کرد و من در ادامه ی زندگی ، آن را تجربه کردم. موفقیت فرزندم از هر چیز برایم ارزشمندتر است و این اوج لذت یک زن است.

 • همسرتان اعتراضی ندارند که مبادا فرزندتان وابسته بارآید؟

نه ،همسرم به نوع تربیت مادرم علاقه داشت ،شیوه ی او را ستایش می کرد.همیشه می گوید چطور او توانسته این تعداد بچه ی لایق ،عالم و مؤثر به حال جامعه تربیت کند.بنابراین علاقه داشت که دخترم تحت تربیت من قرار بگیرد و ایشان ناظر باشد.همیشه می گفت:دوست دارم دخترمان مثل خودت باشد.

 • یعنی دخالت نمی کردند؟

نه ،من تمام مسئولیت دخترم را یک تنه بردوش کشیدم .در تمام مراحل زندگی عشق به او مرا سرپا نگه می داشت .به خاطرش با تمام سختی ها جنگیدم.موفقیت او تمام آرزوی من است و با تمام وجود برایش آرزوی خوشبختی می کنم.

 • وقتی نقاشی می کردید ،همسرتان چه عکس العملی داشت؟

او تمایلی برای  آموزش خارج از خانه نداشت .من هم بهتر دیدم به جای نشستن کنج خانه و افسوس خوردن ،سرم را گرم کنم.من در تمام این سالها بدون استاد بودم و در آرزوی آموختن ،هر روز تشنه و تشنه تر میشدم ولی در نهایت با خودم کنار آمدم و تصمیم گرفتم خودم باشم.ابتدا سیاه قلم ،آب رنگ،رنگ روغن و در نهایت آکرلیک را تجربه کردم.پرتره و منظره کشیدم،اما روحم راضی نمی شد تا اینکه کار مینیاتور استاد فرشچیان را از ظهر عاشورا دیدم.گمگشته ام را یافتم و کشف کردم مینیاتور را با چه قلمی می کشد.خطوط چهره را یافتم و...چند تابلو از روی کارهای ایشان کشیدم ،ولی باید طراحی کنم .اکنون در حال طراحی تاریخ اسلام هستم اگر خدا بخواهد و توانایی اجرای آن را به من بدهد و لیاقت داشته باشم مینیاتور را در خدمت ائمه در آورم و تاریخ نگاری کنم.

 • تا کنون نمایشگاهی بر پا کرده اید؟

نه ،با اینکه می توانم سریع مینیاتور بکشم و نمایشگاه بگذارم ،اما این را هم میدانم که مینیاتور اصالت ماست و باید به خدمت اسلام در آید.کارهای استاد فرشچیان مرا مبهوت می کند و دوست دارم خودم هم آثاری خلق کنم که بعد از من بماند.در زندگی هرگز به لحظه ها دل خوش نکرده ام بلکه افق نگاهم کسب رضایت خداوند است.نمایشگاه دنیای آدم را پر بار می کند  که رضایت من در آن نیست.

 • چه مدت است مینیاتور را در خلوت خودتان کشف کرده اید؟

حدود یک سال است به آغاز راه رسیده ام . در مینیاتور به تمام زندگی دست یافته ام.دنیای کودکی ام در رویای کشیدن مینیاتور گذشت .خیلی دوست دارم و امیدوارم آنچه در ذهن دارم در این هنر اجرا کنم.

چشمم روی یکی از تابلوهای این زن هنرمند که بزرگترین هنرش همسری موفق و مادری بی نظیر بودن است ، می ماند .حضرت ابو الفضل (ع) کنار فرات و فرشته ها در گرد اویند .فرشته ای بالای سرش به استقامت او با اشک  احسنت می گوید که قطرات اشک را با دست بر پیکر عباس (ع) که نامش شفا و اطاعتش در برابر ولایت افسانه ای بی نظیر در تمام دنیاست،می ریزد.

فاطمه ی کمانه می گوید :این اولین کار من است ،قبلا جرئت نمی کردم و جسارت آن را نداشتم تا از ائمه طرحی بزنم ،زیرا می ترسیدم مرا قبول نکنند و حالا این آمدن  و تایید را به فال نیک می گیرم . اگر در مینیاتور به استادی برسم ،همه ی وجودم را وقف ائمه (ع) خواهم کرد.

 • برای شکل گیری تابلو حضرت ابوالفضل (ع) مطالعه کرده اید؟

بله ، تابلوحضرت ابو الفضل (ع) امتحانی بود از توانایی هنری ام.

 صدای زنگ او را به سوی در می کشاند، دختر نوجوانی در قاب در می نشیند و بلافاصله در آغوش  او فرو می رود.قربانت بروم مامان.خسته نباشید.امتحان خوب بود؟ دختر زیبا  با مهربانی خودش را در آغوش مادرش  می گیرد ، بعد مرا می بیند و سلام و احوالپرسی می کند.شادابی و ادب ،دو صفت بارز این دختر 16 ساله است .

خانم کمانه از اسلام می گوید و اینکه اگر از اسلام و قرآن  به عنوان درس برای زندگی بهره بگیریم ،آداب تربیت در این ایدئولوژی ، بی نظیر است و من تلاش کردم که با علوم تربیت اسلام ناب ،دخترمان را تربیت کنم.

 • استقبالی را که شاهدش بودم ، همیشگی است یا مخصوص امروز بود؟

همیشگی است . من به دخترم عشق می ورزم و علاقه مندم که این عشق در خانه  جریان  داشته باشد.هر روزهمسرو دخترم را با عشق و محبت بدرقه می کنم برای اینکه بدانند عاشقانه منتطر بازگشتشان هستم. و هر روز با زنگ در به استقبالشان می آیم که ببینند بدون حضورشان برای ورودشان نقشه ها کشیده ام.این نقش یک زن از نظر من است.در این کانون خوشبختی ،حتما زن در راس قرار می گیرد.

 • یعنی مدعی هستید که هیچ گاه کدورتی اتفاق نمی افتد و شما همواره این طور بدرقه و استقبال می کنید یا کاری پیش نمی آید که مانع شود؟

مگر می شود بین زن و مرد مشکلی پیش نیاید،اما وقتی هر دو سعه ی صدر داشته ،بخشش را یاد گرفته باشند که قرار است در کنار هم رشد کنند هرگز در گیری لفظی ،هیچ کدام را از انجام وظایف دور نمی کند.ضمنا علاقه ی قلبی و واقعی ، همه را به سوی عشق سوق می دهد نه انتقام گیری!

 • نگاهی به این دختر محبوبش که حالا در کنارم نشسته ،می اندازم و می پرسم ،آیا دوستانت نمی گویند ،بچه ننه ای؟! مسخره نمی کنند که به دنبال غیر هم جنس ها نیستی و....؟

دختر زیبا با اعتماد به نفس غیر قابل وصفی می گوید:

اکثر دوستانم به این همه به این همه صفا و مهربانی مادرم  با من غبطه می خورند و گاهی بیان می کنند که  در خلوتشان آرزو می کنند چنین مادری داشته باشند،باور کنید !من معتقدم اگر عاشق مادرم هستم از محبت سرسار مادرم است .ای کاش من بتوانم فرزند خوبی برای ایشان باشم.

مادر با مهربانی دست های دختررا نوازش می کند و می گوید : تو بهترینی ،ما از تو راضی هستیم عزیز نازنینم.

 دختر ادامه می دهد ،اگر خانه ها را مادران از عشق آباد کنند،هیچ دختری در خیابان به گدایی محبت نمی رود.این را مطمئن هستم و بسیاری از دوستان همکلاسم به این مسئله اذعان دارند.

 • نقش زنان در جامعه فعلی با حرف های پوچ فمینیستی تغییر کرده و برخی از زنان می گوید حق ما چه می شود،شما برای آنان چه صحبتی دارید؟

بهترین علوم جهان اگر قرار باشد به روابط خانوادگی لطمه وارد کند ، باید به خانه راهش نداد و من این حرف های پوچ را با یک لبخند زیبای دخترم معاوضه نمی کنم.در خانه محبت و مدیریت و عقل زن حکومت می کند نه قانون.وقتی مردی "ناتو" از آب در آید،همه ی قوانین پشت در خانه می ماند و محل زندگی به تیمارستان شبیه می شود.توصیه ام به زنان جامعه این است که انتخاب صحیح بکنند و از مدیریت فردی شان استفاده کنند.

دختر نوجوان می گوید:بد نیست یک مسئله ی مهم یاد آوری کنم. دختران هم سال من  از اینکه وقتی به خانه می رسند مورد سؤالات متعد د مادرشان قرار می گیرند،غمگین و ناراحتند.اما مادرم مرا طوری تربیت کرده که وقتی از مدرسه می آیم  همه چیز را با علاقه و بدون احساس اجبار برایش تعریف میکنم انگار که با یک دوست صحبت می کنم.

 • به نظرخودت علت چیست؟

من فکر می کنم برخی معتقدند اگر با فرزندشان  دوست شوند،حرمت بزرگیشان شکسته می شود در حالیکه مادر من اینگونه فکر نمی کند. بعضی وقتها در برابر عشق مادرم کم می آورم.

 • نسبت به کارهای مادر چه نظری دارید؟

مادرم لطیف و دارای روحی بزرگ است.او زن با لیاقتی است و مطمئن هستم که به جایگاه بالایی میرسد.

 • اختلاف نظر پیدا نمی کنید؟

اگر اختلافی پیش آید نظرم را می گویم و استدلال  می کنم  .دوستی با مادرم را برترین دوستی در زندگی ام می دانم ،هیچ دوستی به پای دوستی مادرم نمی رسد.

 • این همه رضایت از مادر ،در شما هراسی ایجاد نمی کند که نتوانید مثل مادرتان باشید؟

نه تلاش می کنم که مثل مادرم باشم .نمی توانم به پای او برسم اما امیدوارم که بتوانم مادری چون او باشم.

 • خانم کمانه ، از اینکه در جامعه حضور ندارید و در هنر پیشرقتی که لایق شما بوده ،نکرده ای ، چه احساسی دارید؟

به نظر من بهترین  و موفق ترین زنان ،زنی است که بتواند یک فرزند صالح  به جامعه تقدیم کند.

 • من صحبت تلفنی شما را با همسرتان شنیدم،به نظرم آرزوی همه ی مردان است که همسرانی چنین در کنارشان باشد،مطمئنا جامعه از آسیب ها فاصله می گیرد! مرد برای تحمل سختی ها شارژ می شود و خجالت می کشد که با بد خلقی وارد خانه شود،مگر مردانی که دارای بیماری شخصیتی باشند،این طور نیست؟

به نظرم  محبت و راستگویی بالاترین جایگاه را در زندگی زناشویی دارد .

 • اگر مردی که با او زندگی می کردی ، بد اخلاق ، چشم چران ، خشن و... بود ، فکر می کنید این روش شما پاسخ می داد؟

البته نمی شود قاعده ی خاصی را برای تمام زندگی ها در نظر گرفت .به نظرم زندگی مثل آینه است . به قول معروف "هرقدر پول بدهی ، آش می خوری " آدمی که ببخشد خودش احساس آرامش می کند.

خوشحالم از آشنا شدن با زنی که اسلام تصویر او را می دهد ، صبور ، سلامت و دارای نقش مهم  مدیریتی ، به شما و همسر و دخترتان تبریک می گویم.

تابلوی عاشورا روی سه پایه با 72 پرنده ی عاشق طرحش رقم خورده است.از خداوند برای این زن توانمند و آشنا به حقوق  و وظایف ، توفیقات بیشتر آرزو می کنم و می گویم این قطره ای از دریای کریمانه ی یک زن است  که با اقتدار ، زن بودن و مادر بودن را به عنوان  اولین پایه های زندگی یک زن پذیرفته و در سایه ی کرامت خویش به هنر که نه برای هنر ، بلکه برای متجلی کردن آرمان هایش دست یافته است .من او را اسیر چهار دیواری  ندیدم ، زیرا دیوارها را با درایت و مدیریتش در نوردیده است.او را قربانی نیافتم ، زیرا همه حسادت ، چشم و هم چشمی ها ، ریا ، تظاهر و... را قربانی کرده است.حتما در جامعه اسلامی مان فاطمه کمانه ها کم نیستند.

در حالی خانه را ترک می کنم  که مطمئن هستم دلم گاهی هوای این صفا و ایمان به عمل در آمده را خواهد کرد.


 


 


وبلاگ تخصصی طراحی ، نقاشی و مینیاتور سیده فاطمه سلطان کمانه ، آموزش ، مشاوره ، فروش آثار ---------------------------------------------------- هنر علم و معرفتی است باطنی که سرچشمه‌ای آسمانی دارد . زیبایی و آفرینندگی است، که با نوعی خودآگاهی عرفانی و درونی و جان هنرمند پیوند خورده است. درون هنرمند، پنجره‌ای به سوی جمال و کمال بی‌انتهای حق و روزنه‌ای برای دیدن نفس زیبایی هستی، گشوده می شود و آنچه را در جمال هستی می بیند، به زبان و قالب هنر، بیان می‌دارد. گوهر هنر ، تجلی شیدایی و مظهر زیبایی جان هنرمند است نسبت به جمال حق. هنر، لطیف‌ترین و ظریف‌ترین تجلی ادراک هنرمند و جلوه و تجلی صورت جهان هستی است که از عوالم برتر هستی و خیال برتر هنرمند سرچشمه گرفته است. هدف از راه اندازی این وبلاگ به اشتراک گذاردن این جلوه قدرت الهی است که دروجود همه انسانها به ودیعه نهاده شده است . گامی هر چند کوچک در جهت اعتلای روح الهی انسان و نیل به آرامش حقیقی ------------------------------------------------------ ----------------------------------------------- نشانی الکترونیکی: fs.kamaneh@gmail.com ------------------------------------------------------ خدمات ویژه وبلاگ: - نمایشگاه مجازی و فروشگاه اینترنتی آثار - برگزاری دوره های آموزش طراحی، نقاشی و مینیاتور : شماره تماس:09352479994 --------------------------------------------------- صفحه ویژه آثار هنرجویان در اینستاگرام fatemeh-kamaneh ---------------------------------------------------
fs.kamaneh@gmail.com

 

1- صفحه اصلی(۳۱)
1- نقاشی و مینیاتورهای فاطمه کمانه(٥٦)
2 یادداشت فاطمه کمانه(٢)
2- آثار مینیاتور فاطمه کمانه(٢)
2- آثار نقاشی گواش و رنگ روغن فاطمه کمانه(۱)
2- برگزیده آثار نقاشی فاطمه کمانه(۱)
2- دیدار فاطمه کمانه با استاد محمود فرشچیان(٢)
2-فاطمه کمانه برگزیده ی جشنواره(٢)
3 نمایشگاه آثار فاطمه کمانه(۸)
3- نقاشی های عاشورایی فاطمه کمانه(۱)
4 جدیدترین اثر فاطمه کمانه(٢)
4 گفتگو با فاطمه کمانه(٤)
5 راهنمای خرید آثار فاطمه کمانه(٢)
5 تالیفات فاطمه کمانه(۱)
5- آثار نگارگری فاطمه کمانه(۱)
6- آثار گل چینی فاطمه کمانه(٢)
6 آموزش نگارگری و نقاشی(۳)
6- نمونه آثار هنرجویان(۳)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش اول(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش پانزده(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش پنجم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش چهارده(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش چهارم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش دهم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش دوازده(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش دوم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش سوم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش سیزده(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش شانزده(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش ششم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش نهم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش نوزده(٩)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش هجده(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش هشتم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش هفتم(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش هفده(۱٠)
7 هنرجویان و نمونه آثار، بخش یازده(٩)
9- آغاز به کار وبلاگ مینیاتور نوین(۱)
آموزش انواع پتینه(٢٧)
آموزش انواع پتینه بخش دوم(۱٦)
آموزش انواع پتینه بخش سوم(۱۱)
آموزش انواع خمیر(۳)
آموزش پتینه و رنگ(۳)
آموزش تکنیک فرانز(٢٠)
آموزش تکنیک های نقاشی بخش سوم(۱٦)
آموزش تکنیک های نقاشی(٢۱)
آموزش تکنیک های نقاشی بخش دوم(٢٩)
آموزش دکوراتیو-نقاشی سفال(۱)
آموزش ساخت انواع بوم نقاشی(۳)
آموزش ساخت کاغذ ابر و باد(۱)
آموزش سرامیک(٥)
آموزش سوخت نگاری(٦)
آموزش شمع های فانتزی(٢)
آموزش نقاشی روی شیشه(۱٦)
آموزش نقاشی روی شیشه بخش دوم(٤)
آموزش نقاشی وان استروک(٥)
آموزش هنر سفالگری(٩)
آموزش کار با ورق طلا(٢)
آموزش کلاژ(٢)
اصول و مبانی رنگ شناسی(٧)
برگزیده آثار پیکاسو(۱)
برگزیده آثار لئوناردو داوینچی(۱)
برگزیده آثار thomas kinkade(٧)
برگزیده آثار ایران درودی(۱)
برگزیده آثار جیم وارن(۳٩)
برگزیده آثار فاطمه کمانه(٢)
برگزیده آثار نقاش کانادایی(۱٠)
برگزیده آثار نقاشان معروف(٤)
برگزیده آثار نقاشی باب راس(٤٢)
برگزیده آثار و زندگینامه کلود مونه(۱)
برگزیده آثار ونسان ون گوک(۱)
برگزیده شاهکارهای نقاشی جهان(۱)
برگزیده معروف ترین نقاشان تاریخ(۱)
برگزیده نقاشی افشین پیر هاشمی(۱)
برگزیده نقاشی عباس کاتوزیان(۱)
برگزیده ی آثار مینیاتور استاد فرشچیان(۱)
پیشکسوتان نقاشی قهوه خانه(٦)
تابلوهای قلم زنی(مس)(۱)
تاثیر نقاشی ایران بر نقاشی چین(٢)
تاریخچه ی نقاشی ایران(۸)
تذهیب ایرانی(٢)
تصاویر زیبای پتینه و کهنه نمایی(۱٥)
تصاویر زیبای کنده کاری تنه درختان(۸)
دیدار با استاد فرشچیان(٢)
زیباترینهای نقاشی جهان از طبیعت(٢٠)
سبک های نقاشی(٤)
طراحی مناظر زیبای برفی با مداد(٢٩)
گفتگو با استاد فرشچیان(۱)
مشهورترین موزه های دنیا(۱)
مشهورترین نگارگران معاصر(۱)
مکاتب نگارگری ایران(۱۱)
مینیاتور ایرانی(٢)
نشت با استاد فرشچیان(۱)
نشست هنرمندان با استاد فرشچیان(۱)
نقاشی به مثابه شناخت(۱)
نقاشی بی نظیـر از پـرنـدگان(۱۳)
نقاشی قهوه خانه ای(٤)
نقاشیهای برتر و تاریخی جهان(٢۳)
نقاشیهای بی نظیر بخش اول(٤٢)
نقاشیهای بی نظیر بخش چهارم(٢۱)
نقاشیهای بی نظیر بخش دوم(٢٩)
نقاشیهای بی نظیر بخش سوم(٦٤)
نقاشیهای بی نظیر رنگ روغن جهان(٥۳)
نقاشیهای زیبا(۱٤)
نقاشیهای زیبا از پرندگان(٥٢)
نقاشیهای زیبا از پرندگان بخش دوم(٤٩)
نقاشیهای زیبا از حیوانات(۳۸)
نقاشیهای زیبا از حیوانات بخش دوم(۱٩)
نقاشیهای زیبا از طبیعت(۱٩)
نقاشیهای زیبا از طبیعت بخش دوم(۱۸)
نقاشیهای زیبا از طبیعت بخش سوم(۳٧)
نقاشیهای زیبا بخش 4(۱٦)
نقاشیهای زیبا بخش پنجم(٢۱)
نقاشیهای زیبا بخش شش(۳٢)
نقاشیهای زیبا بر روی پر بوقلمون وحشی(۸)
نقاشیهای زیبا و بی نظیر از کودک(٦)
نقاشیهای زیبا و معروف آبرنگ(۱٢)
هنر نگارگری(٢٠)
وسایل مورد نیاز آموزش نقاشی(٥)

 

فاطمه کمانه

 

 

آموزش طراحی ، نقاشی و نگارگری فاطمه کمانه
سوگ عرشیان
رز زرد
دیدار فاطمه کمانه با استاد محمود فرشچیان
فاطمه کمانه ، برگزیده ی دومین سوگواره ملی لبیک یا حسین (ع) ، محرم سال 93
راز شیشه ای
نمایشگاه آثار فاطمه کمانه در نگارخانه کوثر صدا و سیما
مسلخ
نیایش
جدیدترین گفتگوی فاطمه کمانه

 

توشه قلم،محمدکاظم روحانی نژاد
آثار نگارگران و نقاشان معاصر ایرانی (سایت هنرمندان ایران)
داراب آنلاین
پایگاه خبری تحلیلی دانا نیور
پایگاه خبری داراب آنلاین
تبیان زنجان
جامعه آنلاین
ایران ممو ، موتور جستجوی خبر فارسی
آثار هنرمندان ایرانی
پارسی نیوز
هنر ، تبیان
وبسایت تخصصی گلستان هنر
نقاشی ، مینیاتور
پیوند با سایتهای هنری
کانون هنرهای تجسمی دانشگاه ارومیه
سایت انجمن هنرمندان داراب
آثار هنرمندان ایران
گلستان هنر
مسافر لحظه ها ( سمیه عزیز )
پایگاه خبری تحلیلی داراب آنلاین
چقد سخته جدا بودن ( سميه روزبهاني )
مهدیه پوریادگار( آبی آسمان)
گلهای بهشت ، سمیه عزیز
هنرکده ریما
هنر
روبان حریر
رنگین کمان
نگین سفال
طراحی و نقاشی احد تنهایی مقدم
نقاشی های حسین اکبری
نگین سلیمان
ایستگاه هنر
خلوتگه راز
هنر (استاد ضیاء الله ملک زاده بافقی)
آلامتو ( جعفرمنصوریان )
وبلاگ هنری شیدا خانم
ننه خورشید
منبت کاری ( mohsen monabat)
نقاشی سه بعدی و خطای دید در ایران
باز هم زندگی (ساقی)
ایرانی هنر
گالری نقاشی معاصرین
معرق،منبت،مشبک
آموزش پرده دوزی و...
عکس
هنرکده رز
وبلاگ هنری نگارینا
هنرمندانه
هنرمندانه (راضیه)
هنر مندانه ها (استاد مقدم)
هنرهای دستی
هنرکده عسل بانو
چگونه بسازیم
تابلو خط سوغات ایرانی
طراحی 91
http://galleryminiture.blogfa.com/
http://galleryminiture.persianblog.ir/
http://galleryminiture.mihanblog.com
my painting with color pencil- آثار زینب اخوان
به رنگ چشمان تو- آثار فاطمه قاضی
رگ پنهان رنگ ها:ریحانه بیانی
رويا سلیمی:سایه های مداد من
بافتنی ،خیاطی،کاردستی وآشپزی
صدای رنگ -آثار علیرضا رحیمی
کارگاه تجسمی - مــرتضی میــرزایی
نقاشي ( گمنام)
گالری آثار استاد آقامیری
گالری آثار استاد خرمی نژاد
گالری نقاشی
گالری مدادسیاه
گرافیک
شیک پوش کوچولو
مداد سیاه:محمد صادق حیدری
نقاشی رنگ و روغن:حسن بلندی کرویق
نقاشی کشیدن جرم است
امیر موحدان:رد پای رنگ
نگارگری:مینیاتور
آثار فاطمه کمانه1
آثار فاطمه کمانه2
آثار فاطمه کمانه3
نقاشی های باهر بیانی
نقاشی های سودابه
نقاشی دیجیتالی
روزگار رنگی من
برتر از گوهر
گالری پانی
صورتگر نقاش
آثار یعقوب شجاعی
انجمن هنرمندان داراب
مینیاتور
نقاشی هایی از گل و گیاهان
گلهای کریستالی
هنر بانو
هنرمندان‌اسطوره پرداز معاصر
نقاشان‌اسطوره پرداز معاصر
برخی از نقاشان معاصر ایران
نقاشی قهوه خانه ای:اسماعیل زاده
تعدادی از نگاره های حسین بهزاد
گالری ارغوان:علی محمد صادقی
گالری نقاشی پدیده
نقاشی قاجاری(زبان روسی)
حاله منه بی تو
نقاشان معاصر ایران
هنر معاصر نقاشی ایران
نقاشی
هنر اصیل
جلوه هنر
گالری نقاشی نگارین
دنیای تذهیب من
آب و رنگ
نقاشی های ژاپنی
هنر - تصویرسازی - نقاشی
تصویرسازی،میلادسالک
دنیای رنگی
دست های رنگی
رد پای رنگ
گروه نقاشی تاش
مداد رنگی
سریر
آسمان جهان
آموزش منبت کاری استاد یعقوب ابراهیم پور
طراحی گرافیک و نقاشی
دنیای هنر
خانه هنرمندان ایران
نگارگری ایرانی : زبان روسی
گالری نقاشی امین
آثار استاد محمد باقر آقا میری
خانه هنرمندان ایران
کلبه معرق
رسانامهر Rasanamehr -( مطالب گالری مینیاتور (خارجی
بافتنی ( آموزش بافتنی )
خط خطی های ذهن من
انجمن نقاشان ایران
انجمن فرهنگی هنری تصویر گران
موزه هنرهای معاصر تهران
نقاشی رنگ روغن
عکاسخانه
نقاشی وخوشنویسی
گالری آوین
هنر گرافیک
طرحی به رنگ سبز
منبع روبان دوزی و دوختهای تزئینی دانا
هنرکده مینا
سایت رسمی استاد محمود فرشچیان
صنایع دستی چرمی
یساولی
گالری نقاشی های سالوادر دالی
گالری نقاشی
نقاشان روس
معرق چوب
آثار استاد فرشچیان
هنرمندان قرن بیستم
گالری محصولات چرم دست دوز چرمینه
هنرکده روبان صورتی
قلابدوزی (سیده خدیجه جعفری)
منبت و دکوراسیون ککیمار
مجله تصویری
حوض نقاشی
ساغرِ رنگ(نقاش ومجسمه ساز حسین خیرآبادی)
Aydin Aghdashloo
Parviz Tanavoli
نقاشی معاصر چین
حسن نادر علی
از هر هنری سخنی
آرزوهای رنگی ( گالری رنگی )
گالری آثار استاد آتشزاد
نقاشی های من (محمد صادق عالی پور )
نقاشیهای من
راز نقاشی
شب پالت
طراحی و نقاشی
هنر نقاشی
آینه
نقاشی نقاشی
نقاشی سه بعدی کف زمین
گروه ریاضی متوسطه کوهدشت
همگام با ریاضی
رها شده در باد
صنایع دستی چرم یاران
نقاش چیره دست
هنر ایرانی
بانوی زیبایی
گالری نقاشی سیاوش
مرجع تخصصی فناوری اطلاعات
زمزمه ای در سکوت
نقاش کوچولو ( آیینه احساس من )
art &design
منظر
روزهای من
نقاشی
نقاشی های من
هنر سوخت روی چوب - سوخته کاری
گالری عکس
مطبخ رویا
طرخی به رنگ سبز
شاپرک سپید(محمد باقر رحیمی)
قاصدک (خوشنویسی امین البرزی)
معرق سیدالشهدا
جامعه مجازی طراحان گرافیک ایران
نقش ورنگ
لذت هنر ، لذت روح
وبلاگ امیـرحشمت اله رحیـمی بـویـراحمـدی
هنر و خلاقیت - مهارتهای زندگی
پایگاه خبری بولتن نیوز
زیورآلات دست ساز یاران
طراحی و نقاشی آثار احد جاهد
رنگ هنر
هنرکده ژینا
من اینم
چوبینه
صحرای من دارای عشق
آموزش طراحی و نقاشی
هنرکده نارگل
جامعه آنلاین
دهکده نقاشی
هنر خطاطی
فروشگاه اینترنتی گلهای کریستالی
شبکه تجاری هفت گردون
ابر بارانی
هنر گرافیک (آموزش حرفه ای فتوشاپ)
نگارین ، نقاشی و مینیاتور مریم پازوکی
سه پایه نقاشی آرتیسان
بی تو باران ...
گالری نقاشی گل مریم
هنر در خانه ایرانی
هنر در خانه
در باره ی هنر
یاقوت سرخ
بانو سلام
هنرکده جادوی قلم
ساحل سخن
نقاشی_ طراحی _سیاه قلم
نقاشیهای مداد آبی
مجله خانواده ایرانی
صنایع دستی تلفیقی فیروزه
نقاشی رنگ و روغن:حسن بلندی کرویق 2
توفیق صحرا
نیلوفرانه
زهرا فرشته حکمت
سورنا رزمجویی

 

RSS 2.0

javahermarket

کد متحرک کردن عنوان وب

وبلاگ برتر

Tools Web Tob Blog
وبلاگ برتر

کد معرفی صفحه ی وبلاگ به یک دوست ليست وبلاگ‌های به روز شده ليست وبلاگ‌های به روز شده
ابزار وبلاگ